Dobra kurtka do jazdy na nartach nie musi być wcale modna. Nie musi mieć najnowocześniejszego wzoru czy wyrazistego koloru, widocznego już z dalekiej odległości. Porządna kurtka narciarska to kurtka funkcjonalna i użyteczna. A jakie jej cechy sprawią, że taka właśnie będzie?

Jak wybrać swoją kurtkę narciarską?

Pierwszą kluczową cechą dobrej kurtki jest nieprzemakalność. Odzież wierzchnia, już nawet niekoniecznie ta przeznaczona do jazdy na nartach, zawsze powinna być odporna na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Musi radzić sobie podczas niepogody, by zapewnić człowiekowi ochronę i przed wiatrem, i przed deszczem. A zimą o niekorzystną aurę nietrudno. Na stokach panują zróżnicowane warunki i często dochodzi do silnych opadów śniegu, których kiepskie kurtki nie przetrwają – przemokną i sprawią, że ich użytkownicy bardzo szybko zostaną wygonieni z powrotem do ośrodków. Skuteczną ochronę przed wilgocią zapewnią kurtki z membraną. Warto też zwrócić uwagę na wykonanie odzieży. Kurtka musi zawierać porządne szwy – nie powinna być nigdzie podklejana.

Co powinna posiadać porządna kurtka narciarska?

Kurtki narciarskie muszą też oddychać. Ta cecha równie mocno zadecyduje o tym, jak wiele komfortu oferują one swojemu użytkownikowi. Ogólnie rzecz biorąc cały strój narciarski powinien radzić sobie z szybkim i skutecznym odprowadzaniem nadmiaru wilgoci z ciała. Powinien dbać o to, by skóra zawsze była sucha. Musi odprowadzać pot na zewnątrz, zapewniając pełny przewiew i świetną wentylację. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, dlaczego jest to tak ważne. Jazda na nartach to sport dość wymagający, tak więc uprawiające go osoby szybko się przegrzewają i pocą, a jeśli pot nie jest odprowadzany, dalsza jazda staje się bardzo niekomfortowa. Mokra skóra szybciej się również wychładza. A stąd już prosta droga do przeziębienia.

Podsumowując – porządna kurtka na narty musi być funkcjonalna, wygodna i użyteczna. Aby tak się stało, powinna zapewniać pełną wentylację i wykazywać się odpornością na przemoknięcie. Te dwie cechy są absolutnie najważniejsze i zawsze należy na nie zwracać uwagę.