Środki masowego przekazu obecnie intensywnie informują nas o konieczności prowadzenia zdrowego stylu życiaŚrodki masowego przekazu obecnie intensywnie informują nas o konieczności prowadzenia zdrowego stylu życia. Wiele uwagi poświęca się także tematyce zdrowego żywienia. Jest wiele osób, które pragną wprowadzić nowe nawyki żywieniowe, jednak nie wiedzą jak się za to zabrać.

Skąd czerpać informacje na temat zdrowej żywności?

Dietetyka, czyli dyscyplina skupiająca się na zdrowym żywieniu to dziedzina bardzo obszerna. Przeciętna osoba nie musi jednak znać wszystkich wiadomości, jakie posiadają dietetycy. Wystarczy, że nabędzie podstawowe informacje na temat składu żywności, kaloryczności i zdrowych sposobów na przygotowywanie posiłków. Jest wiele miejsc, w których znajdziemy obecnie wartościowe informacje na temat żywienia.

Warto zacząć od tradycyjnych metod, czyli sięgnąć do literatury. Nie trzeba od razu kupować książek na własność, bo w naszych publicznych bibliotekach znajdziemy wiele cennych pozycji na temat żywienia. Podobne informacje odnajdziemy także w prasie. Warto szczególną uwagę zwrócić na miesięczniki skupiające się na tematyce zdrowia.

Kolejne miejsce, gdzie znajdziemy wartościowe informacje na temat zdrowego żywienia to telewizja. Mamy dzisiaj do wyboru wiele stacji a na nich emitowane są liczne programy o jedzeniu. Z jednych dowiemy się jak czytać składy produktów w sklepach a z innych, jaką dietę zastosować w danej chorobie. Są także programy, które relacjonują sposób produkcji poszczególnych produktów na świecie. Nie brakuje też magazynów poświęconych żywności ekologicznej i tematyce ogrodniczej.

Internet to kolejne miejsce, gdzie wiele dowiemy się na temat zdrowej żywności. Znajdziemy tu na przykład bardzo przydatne strony, gdzie wpisując konkretny produkt sprawdzimy ile ma on kalorii, ile białka, węglowodanów albo, jaką ma zawartość żelaza. Internet to prawdziwa skarbnica zdrowych przepisów na posiłki, które przygotujemy z produktów, jakie oferuje nam sklep zdrowa żywność. Jeśli przykładowo ktoś nie ma pomysłu na zdrowe i szybkie drugie śniadanie może skorzystać z wyszukiwarki. W odpowiedzi wyświetli mu się na przykład przepis na koktajl z jarmużu, selera i jabłka.

Gdzie kupować zdrową żywność?

To czy nasze posiłki będą zdrowe i zbilansowane w dużej mierze zależeć będzie od miejsca zakupu. Najmniej wartościowe produkty pochodzą niestety z dużych marketów, niemniej jednak zawsze trzeba sprawdzać skład na opakowaniu. Dużo lepszym wyjściem jest udanie się w sprawdzone miejsce, jakim jest sklep zdrowa żywność. Skorzystać można także z zakupów internetowych. W takim sklepie znajdziemy zdrowe bakalie, oleje roślinne, soki, przetwory, zioła i kasze. Jest to dobre miejsce szczególnie wtedy, gdy szukamy produktów rzadkich. Jeśli potrzebna jest czarnuszka albo korzeń łopianu z pewnością będzie on dostępny w takim sklepie.

Zmień nawyki

Aby odżywiać się zdrowo warto też wprowadzić kilka nowych nawyków. Zawsze należy spożywać solidne śniadanie. Kolejne posiłki powinny mieć umiarkowaną objętość i występować w regularnych porach. Należy pamiętać by nie jeść kolacji później niż 3 godziny przed snem. Każdego dnia warto też wypić 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej.