Polacy to naród, który jeszcze do niedawna przywiązywał niewielką rolę do zdrowego odżywiania. Na szczęście powoli się to zmienia, bo mamy coraz większą wiedzę na temat diet, chorób, profilaktyki oraz jakości składników odżywczych.

Dlaczego warto zdrowo się odżywiać?

Zdrowe odżywianie to najlepsza inwestycja w swoje przyszłe samopoczucie. Gdy wybieramy, na co dzień zdrowe produkty mamy szansę nie tylko czuć się lepiej, ale także lepiej wyglądać. Skład naszej diety odbija się na wyglądzie. Osoby, które nie zwracają uwagi na to, co mają na talerzu często zmagają się z nadwagą, mają słabe paznokcie i włosy oraz problemy skórne. Warto zdać sobie sprawę również z tego, że zdrowa żywność wpływa na nasze samopoczucie psychiczne. Przykładowo są specjalne produkty, które pozwalają polepszyć pamięć i koncentrację.

Jakie są główne grzechy żywieniowe Polaków?

My Polacy przede wszystkim spożywamy za dużo tłustych i ciężkich potraw. Na stołach w wielu domach królują obiady z czerwonym mięsem, zwykle smażonym. Mamy w zwyczaju stosować tłuste zawiesiste sosy i nie żałujemy sobie także cukru. Jednocześnie w posiłkach Polaków jest zdecydowanie za mało warzyw, kasz i pełnoziarnistego pieczywa. Ponadto Polacy zwłaszcza ci młodzi uwielbiają dania typu fast food. Ostatnio polskimi miastami zawładnęła moda na dania typu kebab, które tak naprawdę nie wnoszą wiele dobrego do jadłospisu. Inne grzechy żywieniowe Polaków to pomijanie śniadań i jadanie zbyt późnych, ciężkich kolacji. Spożywamy także nieprawidłowe przegryzki takie jak chipsy, batony czy frytki. Tym, co hamuje wielu Polaków na drodze do zdrowego żywienia są konserwatywne poglądy i nawyki, które nie pozwalają na wprowadzanie zdrowych nowości.

Co zrobić, by zacząć zdrowo się odżywiać?

W zdrowym odżywianiu kluczową rolę odgrywa wiedza. Warto czytać o składach produktów oraz roli witamin i mikroelementów w organizmie. Kupując gotowy produkt w sklepie zawsze warto zapoznać się z jego składem i sprawdzić czy nie ma tam szkodliwych konserwantów czy niezdrowych cukrów. Dobrym wyjściem jest robienie zakupów tam, gdzie sprzedawana jest zdrowa żywność. Oprócz tego osoby, które nie mają czasu na poznawanie nowinek żywieniowych zawsze mogą skorzystać z niezwykle wygodnej formy, jaką jest catering dietetyczny.

Dużą pomoc w zakresie zgłębiania tajników żywności dają nam blogi o tej tematyce. Znaleźć tam można wiele ciekawostek naukowych oraz polecenia konkretnych, zdrowych produktów. Podobną rolę odgrywają programy dostępne w telewizji oraz w Internecie. Są one bardzo dobrym źródłem inspiracji dla wszystkich tych, którzy szukają nowych przepisów na zdrowe i dietetyczne dania.