Moda zdrowe odżywianie staje się coraz bardziej popularna. Jest to powód do radości, w końcu wzrasta świadomość tego, jak ważne jest to co jemy. Z drugiej strony zdrowa żywność to nie tylko odpowiednia etykieta czy hasła w stylu bio, eko itd. Jeżeli chcemy naprawdę zdrowo jeść, musimy kupować z głową.

Nie dajmy się oszukać

W wielu sklepach pojawiły się “zdrowe półki” czy całe działy ze zdrową żywnością. Można tam znaleźć właściwie wszystko, ale podobno w zdrowszej wersji. Markety wrzucają tam zazwyczaj także produkty wegetariańskie i wegańskie. Wspólną cechą bywa dość wysoka cena w stosunku do tradycyjnego odpowiednika. Okazuje się, że często taka żywność ze zdrowiem ma niewiele wspólnego. Nie dajmy się zwieść modnym hasłom i ładnym opakowaniom. Jedyne co daje gwarancję wyboru naprawdę zdrowego jedzenia to świadome zakupy.

Czytajmy etykiety

Aby wiedzieć co kupujemy, warto dokładnie sprawdzić skład produktów. Producenci żywności mają obowiązek umieszczania na wyrobach ich pełnych składów. W liście składników na początku znajdują się te, których procentowo w produkcie jest najwięcej. Tak prosta czynność jak rzut oka na trzy pierwsze elementy składu demaskuje większość oszukanych produktów. Dobrym przykładem może być spotykany na działach ze zdrową żywnością pasztet sojowy. Na pierwszym miejscu w składzie ma wodę, na drugim – olej rzepakowy.

Istnieje kilka grup substancji, których lepiej unikać w jedzeniu, a na pewno nie powinny się pojawić w zdrowej żywności. Są to:

  • barwniki: E 102, E 104, E 110, E 122, E 124, E 151, E 155;
  • kwasy sorbowe: E 200, E 202, E 203;
  • benzoesany: od E 210 do E 219,
  • siarczyny: od E 220 do E 228,
  • glutaminiany: od E 620 do E 625.

Jeśli coś z tej listy zauważymy w składzie produktu, warto zrezygnować z jego zakupu. To wszystko szkodliwe konserwanty, które nie tylko wywołują alergie, ale także mają działanie rakotwórcze. Są nadal szeroko stosowane pomimo badań, które udowodniły ich zły wpływ na zdrowie.

Kupujmy w dobrym sklepie

Żeby jeść zdrowo, warto znaleźć zaufany sklep. Najlepiej taki, który w swojej ofercie ma produkty ekologiczne. Dotyczy to między innymi warzyw. W sklepach wielkopowierzchniowych ich wybór jest ogromny. Ale jakość – często pozostawia wiele do życzenia. Dobre stoisko na bazarze, sklep osiedlowy z pewnymi dostawcami czy sklep ekologiczny – to w takich miejscach można kupić warzywa i owoce pozbawione oprysków czy metali ciężkich. Taka filozofia zakupów to także wsparcie dla małych, lokalnych przedsiębiorstw.

Zdrowa żywność to nie tylko produkty typu light czy bez cukru (https://www.bee.pl/9000-zdrowa-zywnosc). Zdrowe jedzenie to naturalne składniki, pozbawione konserwantów i barwników. A także warzywa i owoce z ekologicznych upraw.